Checked content

File:Famine stela.jpg

Summary

Description
English: Famine Stele on Sehel Island, Egypt as found by W.M. Flinders Petrie
Español: Estela del Hambre en la Isla de Sehel, Egipto.
Português: Estela da Fome na Ilha de Sehel, Egipto.
Česky: Hladová stéla na ostrově Sahel. Král Džoser v ní oznamuje, že nařídil vybírat desátky pro Chnum-Re. : "Ode všech rybářů lovců, ptáčníků i lovců lvů na poušti dám vybírati desátek ze všeho, co uloví. Ze všech telat, která vržena budou na těchto mílích, budiž dodáván desátek do (chrámových) stájí k pečení při každodenních obětech. Budiž odváděn desátek ze všeho zlata, slonoviny, ebenového dřeva a všeho ostatního, co přivážejí Nubové a Sudanci i každý jiný, jenž přichází s nimi do Egypta.
Date 3 May 2004
Source http://en.wikipedia.org/wiki/File:Famine_stela.jpg
Author

Licensing

PD-icon.svg This work has been released into the public domain by its author, Markh at the English Wikipedia project. This applies worldwide.

In case this is not legally possible:
Markh grants anyone the right to use this work for any purpose, without any conditions, unless such conditions are required by law.

The following pages on Schools Wikipedia link to this image (list may be incomplete):

Metadata

The best way to learn

SOS Children has brought Wikipedia to the classroom. SOS Children cares for children who have lost their parents. Our Children's Villages give these children a new home and a new family, while a high-quality education and the best of medical care ensures they will grow up with all they need to succeed in adult life. Sponsoring a child is the coolest way to help.